Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechamiwybitnie alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to około dwa tysiące trzysta metrów, długość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce ochoczo wybierane na wypoczynek 2014.

tatry szczyty
Autor: Samuel Kimlicka
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Tatry zupełnie podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi ruczajów również wyloty ogromnych dolin tatrzańskich, zatem najniższe strefy gór, obrastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a potem w hale, czyli łąki używane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają nazbyt strome zbocza, ażeby zdołały tam utrzymać się lodowce (kliknij tutaj). Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior barwnie położonych w górskich zagłębieniach. Najładniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano czarujące schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, trzeba wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec.

Absorbujący tekst? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, ponieważ w witrynie (http://www.uroczysko7stawow.pl/bezpieczny-hotel), którą tutaj odnajdziesz, także jest coś ciekawego.

Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej atrakcyjnych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, rozmaite formy naciekowe. Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Więcej artykułów

Niezapomniana podróż w polskie góry- miejsca, które warto zobaczyć

Tatry
Autor: Pawel Pacholec
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Tatry to doskonałe miejsce na urlop w towarzystwie rodziny bądź w samotności. Malownicze krajobrazy przez cały rok przyciągają wielu turystów, którzy powracają usatysfakcjonowani z podróży. Chcąc wybrać się w Tatry dobrze jest wybrać nocleg bardzo blisko gór. Noclegi w Zakopanem nie należą do najtańszych, ale na pewno jest to najlepsza lokalizacja, żeby się zatrzymać.


Ze względu na wprowadzenie zupełnej ochrony na terenie Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko na nogach bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj rewelacyjnie rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i proponuje niezapomniane panoramy na góry. Ogromną atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Należy też zdobyć Giewont, którego również roztacza się malownicza panorama Tatr. Warto powiedzieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (dodatkowe info).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski.

Czy czujesz chęć przejrzeć na nowej stronie nasz aktualny wpis (https://naturalhotel.pl/wesela)? Sądzimy, że tak. Więc zapraszamy do kliknięcia.

Prześlicznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie urlopowiczów. Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół świętego Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu jest sporo zabytkowych nagrobków, wśród których parę upamiętnia zasłużone osoby, między innymi Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską należy przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wykonana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie jest w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się niesamowita panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego warto wybrać się w sierpniu, gdy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.
Autor: k.s.
04-07-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.