Niezapomniany urlop na Kaszubach

Jeżeli byśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, prawdopodobnie zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, zatem nie możemy z całą pewnością ustalić, gdzie sięgają.
Jedno nie ulega jednakże dyskusji – na ich obszarze znajdują się jedne z najpiękniejszych zakamarków w Polsce: plaże, lasy i jeziora. Nadzwyczaj bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i kwintesencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Autor: Szymon Nitka
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Nadzwyczaj rozległy i zawierający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w malowniczym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale także kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Więcej artykułów

Bukareszt – stolica Rumunii idealnym miejscem na krótki wypad, przekonaj się sam, że dobrze tutaj przyjechać

miasto
Autor: Wygoda Travel
Zaczerpnięte z: Wygoda Travel
Podróże są konikiem, jaki niewątpliwie pochłania. W końcu dużo lepiej jest odwiedzić kolejne kraje, próbować nowych specjałów, podziwiać fantastyczne zabytki i poznawać ludzi, z jakimi nie mielibyśmy ewentualności się spotkać chodząc z domu do pracy oraz pracy do domu, aniżeli wciąż siedzieć w swoich czterech ścianach, choćby bardzo ładnych.


Najbardziej zasłużeni twórcy skansenu spoczywają dziś na wzgórzu, na terenie muzeum. Współcześnie obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i gromadzi niezliczoną liczbę cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również bardzo dużo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najcenniejszym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół św. Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Poza tym odbywa się tutaj bardzo dużo interesujących imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba zaznaczyć, iż Wdzydze Kiszewskie to też cudowne miejsce na wakacyjny odpoczynek, bowiem dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad warto udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są przysmaki miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zobaczyć.

Jeżeli potrzebne Ci następne źródło inspiracji, zajrzyj koniecznie (https://www.apollotour.pl/kierunki/wczasy-w-ameryce/brazylia) pod ten link. Znajdziesz tam materiały zachowane przy pomocy podobnej narracji.

Na pewno warto zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i oferuje szeroki wybór artykułów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu.wciągający wpis hotel nad morzem z basenemZnane są również Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Żeby całkowicie docenić piękno urzekającego krajobrazu Kaszub, warto spędzić tu choćby parę dni, a w trakcie trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, określany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj bardzo zróżnicowany przebieg, a sam zakątek wyróżnia się rzadkim pięknem. Wybierają na urlop dwa tysiące czternaście Kaszuby należy zaplanować pieszą wyprawę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można śliczny, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań głosi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro jednakże po innych, stworzonych już krainach pozostały najrozmaitsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, ażeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele ciekawych faktów oraz opcji noclegowych można znaleźć na stronie .
Autor: k.s.
29-11-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.