Noclegi we Władysławowie

Władysławowo to ogromny port rybacki, słynny ośrodek wypoczynkowy oraz wczasowa baza dla urlopowiczów organizujących wczasy nad morzem Bałtyckim. Miasto mieści się u nasady Mierzei Helskiej – najdłuższego polskiego półwyspu (trzydzieści cztery kilometry) rozdzielającego zatoki Pucką i Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które po części leżą na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie
Autor: MatthiasHaas67
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/
Najbardziej interesującym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który posiada wieżę widokową, wystawę rzeźby kaszubskiej, wystawę fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej umieszczonego na wysokości 65 m, roztacza się widok na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wśród władysławowskich obiektów kulturalnych należy wymienić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii mieszczące się w willi, w której owego czasu żył generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie znajduje się Latarnia Morska zbudowana w osiemnastym wieku i wyremontowana w XIX w.. We Władysławowie występuje także port, którego zachodni falochron pełni rolę turystycznego mola. Entuzjastów sportu z pewnością zainteresuje Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla turystów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których zamieszczono nazwiska sportowców i trenerów. Co roku latem aranżowane są tu uroczystości dodania nowych sław.

Chwałą władysławowskich kąpielisk są szerokie i piaszczyste plaże (więcej na ten temat ). Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość dwudziestu trzech kilometrów i jest bardzo urozmaicone – od plaż pokrytych drobniutkim, białym piaseczkiem w priorytetowych kąpieliskach, po skalistą plażę na Rozewiu. Szczególnie słynnym kąpieliskiem są Chałupy - dawna kolonia rybacka z uroczą, ogromną plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i harmonijne wody są niezwykle korzystne do wykonywania tego sportu. Miejscowość stała się znana za sprawą przeboju Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” zachwalającego tutejszą plażę nudystów.

We Władysławowie odbywają się liczne, interesujące imprezy kulturalne, m.in. (fajny serwis) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami towarzyszącymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Wczasowiczów wybierających nadmorskie nocleg - na przykład noclegi w Łodzi - Władysławowo w szeregu przypadkach zdziwiło oceanem atrakcji oraz sezonowych imprez.

Na turystów przybywających do miejscowości czeka mnóstwo przeróżnych dodatkowych atrakcji, m.in.: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w naszym kraju, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.


Więcej artykułów

Krzyk mew i szum fal – czyli jak zaplanować wakacje nad Bałtykiem

Mewy nad Bałtykiem
Autor: Jörg Schubert
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Nadmorskie miasteczka w trakcie lata pękają w szwach. Ilość turystów zdaje się rosnąć z roku na rok. Pamiętajmy, że jeśli organizujemy sobie odpoczynek nad polskim morzem, to warto już w tej chwili rozejrzeć się za ciekawym lokum.

Charakterystycznymi elementami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, śliczne wąwozy, rozciągłe piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego terenie utworzono parę rezerwatów przyrody, m.in. Dolinę Chłapowską osłaniającą nadmorską dolinę erozyjną i ciekawą florę porastającą krawędź Kępy Swarzewskiej. Park dysponuje rewelacyjnymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarówno na otwartych wodach Bałtyku, jak i w Zatoce Puckiej.
Autor: k.s.
01-04-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.