Polskie miasta i ich zabytki

Polska jest znana na arenie międzynarodowej ze wspaniałej, zabytkowej architektury. Zachodni turyści ogromnie chętnie oglądają miasta niezwykłe pod względem architektonicznym, do takich miast można zaliczyć chociażby Kraków ze znanym na całym świecie zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego pięknymi kościołami i wielkim rynkiem czy Toruń, w którym można obejrzeć wpisany na listę UNESCO zespół staromiejski. Wszystkie te miasta, są jednak jednymi z najbardziej rozległych na terenie kraju. Duża liczba pięknych okazów architektury znajduje się w małych miasteczkach, ukrytych gdzieś w zakątkach kraju.


Wschodnia Polska - https://eccoholiday.com/dojazd-wlasny/polska/ - jest najbardziej urokliwa
ratusz
Autor: lumiere
Największą liczbę takich miejscowości znajduje się we wschodniej części kraju, dokąd dochodziły do głosu wpływy pochodzące z różnych kultur. Warto wymienić przynajmniej trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od pewnego czasu znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska promuje uroki tego miejsca. O Kazimierzu śpiewał także Marek Grechuta w utworze „Jak perła między wzgórzami”, Grechuta śpiewa tam o wizycie na tamtejszym rynku, gdzie stoją urokliwe kamienice. Ich charakterystyczne piękno wynika z materiału, z którego zostały skonstruowane. Miękki, łatwy w obróbce wapień był przyczyną, dla której renesansowi kazimierscy artyści prześcigali się w zdobieniach obiektów. W wielu z tego rodzaju budynków oferowane są noclegi. Kazimierz jest znany także ze spichlerzy, które są równie obficie zdobione.

Górska architektura
Górskie drewniane chaty ze strzelistymi dachami to typowa polska architektura w miejscowościach w pobliżu gór. Komu jednak przejadło się zatłoczone Zakopane, wypełnione tandetnymi stoiskami z pamiątkami, powinien koniecznie odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To niewielka wieś podhalańska, położona w pobliżu gór. To również miejsce, gdzie jest najwięcej drewnianych budowli. Dużo z nich to ośrodki wczasowe, oferujące turystom noclegi. Bukowina Tatrzańska to zdecydowanie jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na terenie kraju, z której Tatry prezentują się jeszcze lepiej.
20-03-2023
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.