Wspaniały urlop w Bieszczadach

Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu fascynującym, zagadkowym i kompletnie urzekającym swym ekspresyjnym pięknem. Kraina ta jest fantastyczną propozycją dla ludzi poszukujących oddechu od codziennego zgiełku i miejsca na niezapomniane wczasy 2014.

Bieszczady
Autor: Yadis-Art
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się subtelne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i unikatowy w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy wędrowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi cudownymi panoramami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka oraz sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, a także z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (1346 m n.p.m), w słoneczne dni ujrzeć można oddalone o ponad 200 km miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady wyróżniają się nie wyłącznie fantastycznymi widoczkami, ale także niepowtarzalną dziką naturą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, sfory wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się na boku imponujące żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, majestatyczny orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na obszarze Europy żyje jedynie 600-800 par tych niesamowicie cudnych osobników. Pośród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie hipoterapia dla kogo huculskie. W przeszłości te malutkie, aczkolwiek niezwykle odporne i silne zwierzęta były niezwykle przydatne przy transporcie i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim okresie zapomnienia aktualnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych ślicznych koników (więcej - pod tym odnośnikiem). Obszar, który charakteryzuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę należy zwrócić także na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.


Więcej artykułów

Wspaniały pomysł na wyciszające wakacje dla ludzi, którzy myślą o ucieczce od życia codziennego

Bieszczady
Autor: Przemyslaw Kozuch
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Jeżeli marzysz o odprężającym wyjeździe na wczasy, który sprawi, że zapomnisz o codzienności to pojedź w Bieszczady. Przeżyjesz tam niezapomniany czas na łonie natury zachwycając się przepięknymi widokami.

Pośród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić należy Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się bardzo dużo interesujących obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Należy także zobaczyć miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (źródłowe informacje dotyczące Bieszczad). Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się też cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk położony nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go cudowne położenie, dobrze przygotowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie określane też Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.
Autor: k.s.
04-03-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.